Néha nagyobbak a nemen belüli különbségek, mint a nemek között || Novák, Mazzag, Szél & Molnár Viola || Nagylátószög

Molnár Viola, Mazzag Izzabella, Novák Angéla és Szél Dávid – „Néha nagyobbak a nemen belüli különbségek, mint a nemek között

2025 február 27-én a Toldi Moziban tartottuk az Emilia Pérez nyilvános díszbemutatóját. A vetítés után Molnár Viola újságíró beszélgetett Novák Angéla transznemű előadóművésszel, Szél Dávid pszichológussal és Mazzag Izabella rendezővel, többek között arról, jogosak-e az filmet érő kritikák, vagy hogy hogyan reprezentálja a film a transz közösséget. A Mozinet Nagylátószög legújabb adásában ezt a beszélgetést láthatjátok.

A Mozinet új bemutatójában a nagy cégnél tengődő, túlképzett mexikói ügyvéd, Rita (Zoe Saldana – Avatar, A galaxis őrzői) meglepő ajánlatot kap az egyik helyi kartell rettegett vezetőjétől, Manitas-tól (Karla Sofía Gascón): azt kéri tőle, segítsen lezárni kétes ügyeit, hogy visszavonulva végre azzá a nővé válhasson, aki mindig is lenni szeretett volna. Jacques Audiard eddigi legmeglepőbb filmje egyszerre könyörtelen gengszterfilm, őrült komédia és extravagáns musical.


Ez jelen pillanatban még az a bolygó, ahol a transzneműség érthetetlen, elfogadatlan, bekategorizálatlan, kutatatlan.

Novák Angéla a címszereplő karakterével kapcsolatban elmondta, az Emilia Pérez egy nagyon extrém tansz életutat mutat be, a közösségét sokkal hétköznapibb emberek alkotják. De mégis mindkettő hiteles. A reprezentációval kapcsolatban kiejti, hogy a jelenlegi világunkban egyelőre csak ezek az extrém példák tudják átütni az ingerküszöböt, így nem meglepő, hogy a film története is szélsőséges elemekkel él.

Jelenleg nem nagyon tudunk olyan pszichológiai tulajdonságot, ami a nemi szervvel összefüggene. Tehát, hogy nem következik semmi pszichológiai tulajdonság abból, hogy valaki férfi vagy valaki nő.

Az Emilia Pérez által felvetett kérdésekkel kapcsolatban Szél Dávid megfogalmazta, hogy a pszichológia jelen állása szerint nem ismerünk olyan tulajdonságokat, amik összefüggenének a nemi szervekkel, sőt egyes esetekben nagyobbak a nemen belüli különbségek, mint a nemek közöttiek. Mindenki egyéni módokon éli meg a saját férfiségét, vagy nőiségét. Nem ért egyet sem a filmben, sem a való életben megjelenő bináris felfogással.

Az Emilia Pérezt kísérleti musicalként kategorizálnám.

Mazzag Izabella a film formai megoldásairól beszélt, szerinte leginkább egy kísérleti musicalről beszélhetünk az Emilia Pérez kapcsán. Kiemelte a kiváló operatőri munkát, a műfaji megoldásokat és a film ritmikáját is.

Fejezetek

  • 00:00 Bevezetés
  • 01:36 Tetszhet az embereknek az Emilia Pérez?
  • 03:32 Az Emilia Pérez és a transzreprezentáció
  • 12:15 A külső megváltoztatásával a belső is megváltozik?
  • 15:52 Az Emilia Pérezt érő kritikák
  • 20:55 A közelmúlt AI botrányai

A szövegben felhasznált idézeteket szerkesztve közöltük.

Az Emilia Pérez már a mozikban, a moziműsor és a film adatlapja itt elérhető.